Human hair extensions made of human hair are collected directly from women. Therefore, they can retain the characteristics of human hair, which is smooth, strong and silky. So it will be well-blended with your natural hair and it's difficult for others to recognize you're wearing hair extensions.
₹ 35000 / Kg Get Latest Price
| Hair Length | 16-20 inch |
| Hair Texture | Wavy |
| Hair Grade | 10a |
| Usage/Application | Parlour |
| Color | natural gray |
| Hair Color | Gray |
| Hair Weft | Bulk Hair |
| Application | Weaving |
| Brand | Indian |
| Packaging Size | All |
| Chemical Processing | no chemical uses |
| Bundle Weight | 100 g |
| Processing | Unprocessed |
| Hair Origin | Indian |
| Material | Human Hair |
| Type Of Packaging | Plastic Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Wavy | 16-20"inch |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 7100 / Piece Get Latest Price
| Hair Grade | Remy |
| Material | Remy Human Hair |
| Color Shade | Brown Shades |
| Attachment Type | I tip |
| Texture | Wavy |
| Length | 26" |
| Hair Texture | Wavy |
| Hair Length | 26 in |
| Set Content | 5 Pieces |
| Is It Washable | Yes |
| Gender | Women |
| Usage/Application | Parlour |
| Color | Natural Brown |
| Usage | Daily Wear |
| Finish | Natural |
| Durability | Re-usable |
| Country of Origin | Made in India |
| Wavy | 26"inch |
| Hair Style | Straight |
Minimum order quantity: 10 Piece
Y Haque Hairs Enterprises” is one of the leading manufacturers of Indian Raw Hair,i tip extensions etc. We offer these to our customers at market leading rates.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Hair Type | Human Hair |
| Length | 20 inch |
| Texture | Wavy |
| Cap Construction | Lace Front |
| Ideal For | Unisex |
| Color | Brown |
| Gender | Women |
| Usage/Application | Parlour |
| Size (Inch) | 4x4 |
| Hair Length | Medium |
| Occasion | Daily Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Established in year 2018, “Y Haque Hairs Enterprises” is one of the leading manufacturers of Indian Raw Hair,Full Lace Wig etc. We offer these to our customers at market leading rates.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Remy Human Hair |
| Hair Texture | Wavy |
| Set Content | 3 Pieces |
| Color | Black |
| Hair Length | 18 in |
| Hair Color | Natural Black |
| Brand | Y Haque Hairs Enterprises |
| Packaging Size | 16 " inch to 32" inch |
| Hair Grade | A |
| Usage/Application | Parlour |
| Type Of Packaging | Plastic Packaging |
Hair Material: Unprocessed 100% virgin Human Hair, no chemical, unbroken cuticle, glossy
Hair Color: Natural Color (natural black), Can be dyed and bleached.
Hair Weft Type: Strong Machine Double Weft, high quality technology, no shedding
Hair Feature: very soft, smooth, no tangle, clean, neat, no louse, sheeny and shiny, charming
Advantages: full and thick, no split ends, no funny smell, can be straightened and curled again
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Texture | All |
| Length | 28" |
| Hair Grade | A |
| Hair Texture | Wavy |
| Color | Black |
| Extension Type | I-Tip |
| Hair Color | Natural Black |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Brand | Indain human hair |
| Packaging Size | 28 |
| Usage/Application | Personal |
| Hair Source | Indian Temple |
| Hair Processing | Unprocessed |
| Type Of Packaging | Plastic Packaging |
| All | 28"inch |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 5900 / Piece Get Latest Price
| Hair Grade | Remy |
| Length | 18 inch |
| Texture | Wavy |
| Extension Type | U tip |
| Hair Color | Natural Brown |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Hair Processing | Unprocessed |
| 100gm | 18"inch |
MD Yearul Hoque (Director)
Y Haque Hairs Enterprises
Old H.No 56-B, House No.166, F/F KH No 40/21, Nangloi Extn 2 D Pole No Mdkc357
New Delhi - 110041, Delhi, India